Yapışkanlı Etiket Yazıcı Teknolojileri

Yapışkanlı Etiket Yazıcı

Etiketleme sistemine yönelik geliştirilen cihaz ve teknolojiler giderek gelişirken firma ve şirketlerin de işlerinin bir hayli kolaylaştığını ifade etmek gerekir. Yapışkanlı etiket yazıcı ile ürünlerin üzerine doğrudan etiket yapıştırma işlemleri kısa sürede yapılabilir. Tabi etiket ürünleri temin etmeden önce şirket ihtiyacına göre doğru etiket yazıcı cihazını temin etmek gerekir. Bu ürünlerin yapışkanlı veya yapışkansız yazıcı modelleri olduğu gibi farklı püskürtme tekniklerinden yararlanarak etiketleme yapan tasarımları da var. Hepsi de farklı ihtiyacı karşılamak ve gidermek için geliştirilen ürünler arasında.

Yazıcı özellikleri neyi ifade eder?

İşletmelerin doğru yazıcı ürünlerinden yararlanabilmeleri açısından temel yazıcı fonksiyonların neyi ifade ettiğini anlaşılması gerekir. Böylece firma, üretim süreçlerine en uygun yazıcı modelini seçmekte zorlanmaz ve alınan cihazdan elde edilen verimlilik yükselir. Bu bakımdan tercih edilen yazıcı modellerinin temel özelliklerini yazalım.

İşletmeler tarafından tercih edilen ürünler arasında bulunan direkt termal işlevine sahip yazıcı modelleri renkli etiketleme imkânı sunmaz. Bunun nedeni mürekkep, toner gibi esaslara dayalı olarak çalışmamasıdır. Bu özelliği barındıran yazıcıdan çıkan etiketlerin dayanma süreleri de kısırlıdır. Özellikle sıcak ve yoğun ışığa maruz kalmaları halinde kısa sürede okunabilirliklerini kaybedebilir. Bu tür yazıcı modelleri kısa süreli etiketleme ihtiyacını karşılamak üzere tercih edilir. Makbuz ve nakliye etiketleme gibi…

Direkt termal özelliğinin tam tersi bir çalışma modeline sahip termal transfer ise, uzun süreli etiketleme ihtiyacını karşılamak üzere ortaya çıkarılan bir üründür. Grafikler, logolar ve daha farklı tasarımları ürünlere veya ihtiyaç duyulan konuma etiketleme özelliği bulunur. Daha uzun dayanma süresi olduğundan dolayı etiketlemenin önemli olduğu yerlerde kullanılır.