Dijital Yazıcı Almadan Önce

Rulo Etiket Nedir?

Üretilen her ürünün kimliği mesabesindeki etiketleri önemlidir. Bu etiketlerin basımı için tercih edilen etiket yazıcı makinelerin farklı model ve tasarımları bulunur. Ufak kullanımları ve ihtiyaçları karşılamak üzere ofis ortamında kullanılabilen modelleri olduğu gibi daha büyük ihtiyacı karşılamak üzere imal edilen yazıcılar da bulunur. Bu yazıcıların özelliği ise, ürünlerin üzerinde bulunması gereken bilgileri, rulo olarak bobinler halinde etiketlerin üzerine basmaktır. Bu baskının ihtiyaca uygun kalitede ve özellikte olmasına önem verilmelidir. Çünkü etiketlerin kalitesi firmanın imajı için de önemlidir. Ayrıca hava ve ortam şartlarından etkilenmemesine dikkat edilmesi lazımdır. Böylece, uzun süre etikete zarar gelmez ve ürün hakkındaki bilgiler kalıcı olur.

Dijital Rulo Etiket Yazıcı Çeşitleri nelerdir?

Etiket baskı modelinde direkt baskı, termal baskı, ribon baskı gibi değişik sistemlerle yapılan baskı çeşitleri vardır. Termal baskı çeşidinde ısıya dayanıklı termal kağıtlar kullanılır ve baskı gerçekleşir. Ancak bu yöntem kısa süreli bir baskıdır. Yani ürün üzerine yapıştırılan bir etiket kısa süre sonra özelliğini kaybedebilir. Çevresel faktörlerden etkilenen baskı yöntemini uzun süreli etiket bilgisine ihtiyaç duyulan alanlarda kullanmak asla doğru değildir. Bu nedenle, kısa süreli etiket ihtiyacının karşılanması adına kullanılması daha caziptir. Yanma sistemi ile yapıldığı için ribon masrafları da söz konusu değildir.

Etiket baskı yöntemlerinden bir diğeri de ribon baskıdır. Bu yöntemde kağıt yakma yerine siyah ya da renkli ribonlar kullanılır. Bu baskı modelinin özelliği ise, termal (yakma) sistemine göre daha kaliteli ve uzun süreli dayanıklı olmasıdır. Uzun süreli etiket baskısına ihtiyaç duyulması halinde ribon baskı yöntemi tercih edilmelidir. Böylece, etiketler çevresel faktörlerden etkilenmez ve ömrü uzun olur. Ribon etiket baskının dezavantajı da direkt baskı sistemine göre daha düşük görsel kalite elde edilmesidir.

Direkt baskı etiket sistemleri de kendi içlerinde çeşitlere ayrılır, toner sistemli ve mürekkep sistemli. Toner baskı sistemli yazıcılarda görsel, baskı malzemesinin üzerine renkli tonerler ile oluşturulur. Mürekkep sistemli yazıcılarda ise dijital baskı mürekkebi, baskı malzemesinin üzerine baskı yazıcı kafaları ile püskürtülerek görsel oluşturulur. Her baskı çeşidinin birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Etiket yazıcısı almadan önce…

Dijital etiket yazıcısı almadan önce ihtiyacınızı göz önünde tutmanızın önemi büyüktür. Çünkü uzun süreli etiket isteyen kurumların doğru baskı yöntemini temin etmeleri lazımdır. Hangi baskı malzemelerine, ne türde görseller basılacağı, baskı hızları, beyaz baskı ihtiyacı, baskı kalitesi, baskının çeşitli etkenlere dayanıklılığı, değişken data baskısı, baskı miktarları gibi birçok etkeni göz önünde bulundurarak dijital etiket baskı yazıcısı yatırımı yapmak firmanız için daha faydalı olacaktır.